Jakobsoni põrand – LVT

Jakobsoni põrand – LVT

Hei,

Nüüdseks on asjad seal maal, et kolisime meie uude koju natuke rohkem kui 2 nädalat tagasi. Hetkel on kõik veel üsna pilla-palla ja mulle, Triinule, kui korralikule perfektsionistile on praegune korralagedus üsna “halvav” kui nii võib öelda. Ma ei suuda funktsioneerida ja asju tehtud saada, kui mu ümber on kaos. Tunnen kuidas ma närviliseks muutun ja see siis minust väljapoole peegelduma hakkab, aga “it’s okey ja see on vaid ajutine” lohutan ennast ja püüan pea selgena hoida, sest tegelikult on meil siin hästi mõnus ja hea olla.

Alustame Jakobsoni loo ehitusliku poole täpsemat kajastamist põrandast, millest on instagramis hästi-hästi palju juttu olnud ja mis on väga palju küsimusi tekitanud.

Kust on meie põrand pärit?
Millega on tegu?
Miks me selle valisime?
Kas paigaldada oli raske?

Põrandakatte tüübi valik oli meie jaoks easy-breezy ja me teadsime kohe, milline see Jakobsonis olema saab. Varasem kogemus Laagri korteri näol oli olemas ja selle põhjal oli otsust väga lihtne teha. Teadsime ka visuaali, mida soovime ning selle leidmine ka mõistliku eelarvega ei olnud midagi keerulist.

Nüüd võtan mina, Tanel, blogipostituse üle, kuna eelnevalt töötasin ju põrandakatete valdkonnas ning oskan paremini tehnilist tausta ja valiku tagamaid selgitada. Loodan, et liiga keeruliseks oma jutuga ei lähe 🙂 .

Nii nagu Laagris saate ajal, siis panime Jakobsoni maha LVT ehk luxury vinyl tiles ehk vinüülparkett ehk maakeeli plastik. Sõna “plastik” küll ise võib mõne jaoks hirmuäratavalt kõlada, kuid modernsete tootmistehnoloogiate juures on viidud materjali emissioonid nii madalale, kus sellist asja nagu “halb lõhn” ei eksisteeri ning lendlevate ühendite arv ühes mahuühikus ei ole suurem kui mõnel laminaadil või lakitud/õlitatud parketil. Muideks, fraas “uue auto lõhn” just tähendabki odavast plastikust eralduvate osakeste lõhna.

Aga miks siis ikkagi LVT?

Üks põhjus on muidugi põrandakatte praktilisus – vinüüli ei karda absoluutselt niiskust. Kui laminaat või parkett saab märjaks, vaas kukub maha, torud lõhkevad vms, siis on suur oht, et põrandal olev puit pundub. Seda muret LVT’ga ei ole. Lisaks on seda ka lihtne puhastada ja hooldada ja Bellal ei ole siin üldse libe, kuna põrand on kerge fraktuuriga.

Disain! Looduslikul puidul puudub variatsioon, iga plank on unikaalne, kuid LVT puhul on nüüdseks põrandakatte visuaalid nii realistlikuks aetud ja variatsioon on meeletult suur, et tavasilm ei oska eristada vinüüli ja puitu. Olen korduvalt inimesi “haneks tõmmanud” 🙂 . Kihvt asi on ka see, et olenemata disainist on hind sama! Näiteks parketimaailmas võib olla 1-lipilise klassikalise tamme ing erinevate tehnoloogiatega mustaks saadud tammeplangu hinnavahe kuni 6 korda. Ehk väga palju visuaale ühes hinnaklassis.

Meie visoon oli algusest peale väikeste lippidega kalasaba ning selle leidsime Polyflor Camaro kollektsioonist. Sama seeria suurem plank on meil maas ka Laagri korteris. Ja kui võrrelda seda väikest kalasaba puidust kalasaba variantidega, peale hinnataseme ka paigalduse lihtsust/keerukust, siis vahe on üpris suur.

Renoveerimine. Kuna meie kortermajake on üsna soliidses eas, aastaid kokku lausa 128, siis meil nii mitmeski kohas korteris oli mureks põranda tõstmine. Üks lihtsamaid näiteid on see, et uksed jäävad ette ning hakka ka neid veel alt poolt lühemaks saagima. Meie korteri põrand oli esialgu kaetud mitte ühe, vaid lausa kahe kihi rullvaibaga, mille alt avanes vaiba eemaldamisel perfektsete reljeefidega kuumaastik. Kõige õigem oleks vast olnud põrand lõpuni keldrisse välja lammutada, kuid siis oleks meie projekti maht kohe omajagu kasvanud (niigi ju oleme tänaseks utiliseerinud 6 tonni prügi ja ehitusjäätmeid) ja sissekolimine lükkunuks advendiaega. Läksime siis seda teed, et katsime kogu põranda üle 18mm sulundiga OSB’ga saavutades sileda ja ühtlase pinna, mis küll ei olnud iga nurga alt vaadates loodis ja ilma lohkude/muhkudeta, kuid LVT paigalduseks siiski sobilik aluspind. Meie valisime liimitava katte, mis on 2mm paks ning tõstis peale OSB paigaldust põrandat minimaalselt ning uksed jäidki väiksemaks saagimata.

Paigaldus! Väga lihtne, isegi Sina saaksid sellega hakkama. Liimikammiga kannad liimi põrandale ning sinna peale asetad lihtsalt lipid ehk ei ole vaja eraldi töömeest palgata. Suuremaid LVT planke on mõistagi palju lihtsam paigaldada ning 60m2 korteri teeks paari päevaga ära. Aga kuna mul oli vaja paigaldada kokku ca 55m2 väikseid tükikesi ehk piltlikult ladusin mosaiikpõrandat, siis neid õhtutunde ja nädalavahetuse puhkepäevi kulus nii mõnigi. Lisaks on kalsabasse paigaldades oluline vahesid mitte sisse jätta, muidu läheb nö käest ära ja lippide vahele jäävad vahed sisse, st lõpptulemus ei ole kõige parem. Väiksed riskid on, kuid rahulikult ja korrektselt tehes ei ole ikkagi midagi keerulist.

LVT seeriaid on peale liimitavate versioonide ka click-lahendusega. Need on natuke paksemad, hinnalt natuke kõrgemad ning vajavad alla spetsiaalset aluskatet. Samas paigaldus läheb kiiremini. Neid meile sobilikke väikseid tükikesi klikitavatena kahjuks ei olegi.

Vanade kolleegide käest rääkisin meie jälgijatele välja Floorini LVT valiku sooduskoodi – TTARU10 ehk -10% kogu nende LVT valikust; küsi diili kas nende Tallinna või Tartu kaupluses või kirjuta neile. Kõik need kihvtid puit- ja kividisainid, väiksemad ja suuremad lipid jne, asuvad siin – https://www.floorin.ee/et/buroo-kaubandus/lvt. Kui plaanite suvel kodu renoveerida/värskendada, siis minge vaadake järgi!

Numbrid? Hakkan jooksvalt välja tooma ka meie eelarvet ja kulusid, hiljem teen ka puhtalt numbritele ja graafikutele keskenduva blogipostituse. Analüütilised numbriteinimesed, olge valmis!

Eelarves oli 1920€.

Kulus 1619,85€, mis jagunes järgmiselt:

  • 494,74€ 18mm sulundiga OSB plaadid 1250×2500 (Decora)
  • 973,22€ LVT tellimus (Floorin)
  • 91,89€ Kiilto Extra liim (Decora)
  • 60€ VJL40 liistud (Vektor)

Järgmises blogipostituses teemaks juba köök, nii et stay tuned!

#triinujatanel #jakobsoniluguLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *